Noc Muzeów odbędzie się już w nadchodzącą sobotę. Wezmą w niej udział 202 warszawskie placówki kulturalne oraz instytucje i miejsca niedostępne na co dzień dla mieszkańców. W programie będą także atrakcje skierowane do osób z Ukrainy oraz wydarzenia plenerowe. – Noc Muzeów to takie wyjątkowe wydarzenie, kiedy zachęcamy wszystkich, żeby nie tylko wyszli z domu, ale też zobaczyli Warszawę okiem turysty, jakby byli w innym miejscu, ciekawi tego, co czeka nas za rogiem – powiedziała wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.
Warszawską Noc Muzeów zapowiedział we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jego konferencja prasowa odbyła się w zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy Stalowej, którą będzie można odwiedzić w ramach nadchodzącego wydarzenia. – Jako że w poprzednich latach epidemia pokrzyżowała nam plany, na sobotnią Noc Muzeów z niecierpliwością czeka cała stolica – powiedział Trzaskowski. – W tej chwili możemy wrócić do tej świetnej tradycji – zaznaczył.
Noc Muzeów 2022 – atrakcje w Warszawie
Prezydent zapowiedział, że na tegoroczną edycję Nocy Muzeów 202 warszawskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających. Podkreślił też, że będzie ona wyjątkowa, ponieważ zostanie dopasowana do potrzeb przebywających w Warszawie obywateli Ukrainy – 34 placówki przygotowały programy skierowane do uchodźców.Podobnie jak w poprzednich latach, podczas Nocy Muzeów udostępnione zostaną miejsca zwykle zamknięte dla publiczności, takie jak ruiny Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zakamarki kina Iluzjon. Otwarta dla warszawiaków będzie również między innymi zajezdnia autobusowa przy ulicy Stalowej. Planowana jest ponadto parada i wystawa zabytkowych autobusów, która zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Przy placu Defilad pojawi się interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu.
Odbędą się aż 84 wydarzenia plenerowe: koncerty na powietrzu, nocne spacery czy zewnętrzne wystawy.
Choć Nocy Muzeów nie towarzyszą już pandemiczne obostrzenia, to nadal możliwy będzie również wirtualny udział. Program online przygotowało 20 instytucji, między innymi Fabryka Wedla czy powstające na placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej.